Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary jest dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość o większym rozmiarze, w szczególności gdy planujemy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno utrzymać czystość w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie mieć kryjówkę, w której może schować się na odpoczynek albo odstresować się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/