Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun wiedział na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, oraz wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u kota niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – duży stres, zwierzęta uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont albo przestawienie mebli
niska stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Kot musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

transporter dla kota