Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze zastosować.

Czas wiosenno-letni to okres wzmożonej aktywności kleszczy. Te małe pasożyty mogą spowodować nie tak małe problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. Wywołuje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach psa, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia rozwija się wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Nierzadko można zauważyć również krwiomocz. Terapię należy wdrożyć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci psa. Najlepszą możliwością zapobiegania tej chorobie jest zabezpieczenie pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych środków, które mają za zadanie ochronić naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych możliwości jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona różnymi preparatami, które są stopniowo wypuszczane i mają za zadanie odciągać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. Jeśli zwierzę nadal nie będzie chciał zjeść preparatu to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. środki te są aplikowne dostosowanym aplikatorem na szyję czworonoga i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego środka jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/